Umowa Banku BPH S.A. ponownie uznana za nieważną.

Kolej­na poraż­ka Ban­ku Pekao S.A., któ­ry prze­jął port­fel kre­dy­tów hipo­tecz­nych Ban­ku BPH S.A.

Mam przy­jem­ność poin­for­mo­wać, że Sąd Okrę­go­wy w Sie­dl­cach, I Wydział Cywil­ny (SSO Andrzej Kirsch) po roz­po­zna­niu w dniu 10 mar­ca 2022 r. wydał wyrok (sygn. akt I C 571/20), zgod­nie z tre­ścią któ­re­go usta­lił, że umo­wa zawar­ta pomię­dzy klien­ta­mi Kan­ce­la­rii a Ban­kiem BPH S.A. z sie­dzi­bą w Kra­ko­wie (poprzed­ni­kiem praw­nym pozwa­ne­go Ban­ku Pekao S.A.) jest nie­waż­na, w kon­se­kwen­cji cze­go zasą­dził od pozwa­ne­go na rzecz klien­tów całe docho­dzo­ne świad­cze­nie nie­na­leż­ne (z usta­wo­wy­mi odset­ka­mi za opóź­nie­nie) zgod­nie z teo­rią dwóch kon­dyk­cji wraz ze zwro­tem kosz­tów procesu.

Sąd zwa­żył, że wszyst­kie zarzu­ty pod­nie­sio­ne przez Kan­ce­la­rię w sto­sun­ku do umo­wy kre­dy­tu hipo­tecz­ne­go zawar­tej przez stro­ny, doty­czą­ce w szcze­gól­no­ści znaj­du­ją­cych się w niej klau­zul abu­zyw­nych, nie­jed­no­znacz­nie sfor­mu­ło­wa­nych posta­no­wień umo­wy, nie­uzgod­nio­nych indy­wi­du­al­nie posta­no­wień umo­wy zawar­tej z kon­su­men­ta­mi, sprzecz­no­ści posta­no­wień umo­wy z pra­wem, zasa­da­mi współ­ży­cia spo­łecz­ne­go i dobry­mi oby­cza­ja­mi, oka­za­ły się zasadne.

Sąd roz­po­zna­ją­cy spra­wę zwró­cił uwa­gę m.in. na nie­pra­wi­dło­wo zasto­so­wa­ny przez bank mecha­nizm walo­ry­za­cji. Zda­niem Sądu, walo­ry­za­cja, o ile w ogó­le dopusz­czal­na, ma pozwo­lić na zapew­nie­nie utrzy­ma­nia świad­cze­nia w pier­wot­nej war­to­ści, przede wszyst­kim z uwa­gi na infla­cję. Tym samym, w razie zmia­ny siły nabyw­czej pie­nią­dza, stro­na umo­wy, w któ­rej zasto­so­wa­no klau­zu­lę walo­ry­za­cyj­ną, powin­na liczyć się z tym, że może być zobo­wią­za­na do zapła­ty kwo­ty wyż­szej niż nomi­nal­na. Jej wiel­kość powin­na jed­nak­że być odpo­wied­nia do zmia­ny war­to­ści pie­nią­dza, a nie sta­no­wić w isto­cie źró­dła dodat­ko­we­go, nie­ogra­ni­czo­ne­go zarob­ku kon­tra­hen­ta, w szcze­gól­no­ści w przy­pad­ku kre­dy­tu ban­ko­we­go, gdzie wyna­gro­dze­nie ban­ku jest już okre­ślo­ne w umo­wie i sta­no­wią je odset­ki. W przed­mio­to­wej spra­wie, pomię­dzy zawar­ciem umo­wy a dniem dzi­siej­szym doszło do znacz­ne­go osła­bie­nia zło­tów­ki w sto­sun­ku do fran­ka szwaj­car­skie­go. W tym samym cza­sie brak było jed­nak istot­nej zmia­ny siły nabyw­czej pie­nią­dza. Zasto­so­wa­na w umo­wie „walo­ry­za­cja” nie ma wobec tego na celu zapew­nie­nia utrzy­ma­nia świad­cze­nia w pier­wot­nej war­to­ści, a sta­no­wi w isto­cie źró­dło dodat­ko­we­go, nie­ogra­ni­czo­ne­go i nie­spra­wie­dli­we­go zarob­ku dla ban­ku. Zasto­so­wa­na w umo­wie klau­zu­la walo­ry­za­cyj­na obcią­ża­ła więc wyłącz­nie powo­dów nie­ogra­ni­czo­nym ryzy­kiem kur­so­wym, co z całą sta­now­czo­ścią nie mia­ło słu­żyć celo­wi zgod­ne­mu z natu­rą sto­sun­ku kre­dy­tu oraz nie jest zgod­ne z isto­tą walo­ry­za­cji. Takie roz­wią­za­nie wykra­cza przy tym poza dopusz­czal­ny brak ekwi­wa­lent­no­ści w spo­sób rażący.

W oce­nie Sądu, umo­wa zawar­ta przez powo­dów z poprzed­ni­kiem praw­nym pozwa­ne­go ban­ku jest nie­waż­na z uwa­gi na bez­sku­tecz­ność głów­nych jej usta­leń zwią­za­nych z okre­śle­niem wyso­ko­ści rat odset­ko­wych i kapi­ta­ło­wo-odset­ko­wych, a tym samym tak­że wyso­ko­ści kre­dy­tu, któ­ry miał być spła­ca­ny przez powo­dów przez zasto­so­wa­nie indek­sa­cji (walo­ry­za­cji) do walu­ty CHF, w spo­sób sprzecz­ny z isto­tą (natu­rą) sto­sun­ków obli­ga­cyj­nych, czy­li z prze­kro­cze­niem gra­nic dopusz­czal­nej swo­bo­dy umów z art. 3531 k.c., a ponad­to ze skut­kiem, któ­ry nie pozwa­lał na przy­ję­cie, że wyso­kość zobo­wią­za­nia powo­dów z tytu­łu spła­ty spor­ne­go kre­dy­tu zosta­ła okre­ślo­na w spo­sób wyma­ga­ny art. 69 pra­wa ban­ko­we­go, tudzież z uwa­gi na bez­sku­tecz­ność wska­za­nych, głów­nych i koniecz­nych ele­men­tów umo­wy, wsku­tek wpro­wa­dze­nia do jej tre­ści tego rodza­ju zapi­sów doty­czą­cych indek­sa­cji (walo­ry­za­cji) do walu­ty CHF, któ­re nie tyl­ko pro­wa­dzi­ły do rażą­ce­go naru­sze­nia inte­re­sów powo­dów w zakre­sie wska­za­nych ele­men­tów doty­czą­cych wyso­ko­ści rat kre­dy­to­wych, lecz pro­wa­dzi­ły do upad­ku umo­wy, czy­li do jej nie­waż­no­ści ex tunc.

Wyrok jest nieprawomocny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *