Kolejna porażka Banku Millennium.

War­szaw­ski sąd ponow­nie unie­waż­nia umo­wę kre­dy­tu hipo­tecz­ne­go indek­so­wa­ne­go do CHF.

Sąd Okrę­go­wy War­sza­wa-Pra­ga w War­sza­wie III Wydział Cywil­ny (SSO Bła­żej Doma­ga­ła) po roz­po­zna­niu 2 grud­nia 2022 r. w War­sza­wie na roz­pra­wie spra­wy z powódz­twa Klien­tów Kan­ce­la­rii prze­ciw­ko Ban­ko­wi Mil­len­nium Spół­ce Akcyj­nej z sie­dzi­bą w War­sza­wie usta­lił, że umo­wa o mil­le­kre­dyt dom zawar­ta pomię­dzy powo­da­mi a Ban­kiem Mil­len­nium jest nie­waż­na i zasą­dził od pozwa­ne­go Ban­ku Mil­len­nium docho­dzo­ne kwo­ty z usta­wo­wy­mi odset­ka­mi za opóź­nie­nie od 7 kwiet­nia 2022 r. do dnia zapłaty.

Kre­dy­to­bior­cy nie zosta­li odpo­wied­nio poin­for­mo­wa­ni o moż­li­wym nie­ogra­ni­czo­nym ryzy­ku walu­to­wym i fak­tycz­nych, real­nych skut­kach znacz­nych zmian kur­su walu­ty szwaj­car­skiej zarów­no dla wyso­ko­ści należ­nej do spła­ty kwo­ty, jak i wyso­ko­ści rat, a tym samym o rze­czy­wi­stym kosz­cie kre­dy­tu. W spra­wie usta­lo­no, że powo­do­wie nie zna­li zasad usta­la­nia kur­sów walut sta­no­wią­cych pod­sta­wę doko­ny­wa­nych przez bank prze­li­czeń. Nie wyja­śnio­no im tego w jaki­kol­wiek spo­sób, pomi­mo, że zasa­dy te mia­ły istot­ne zna­cze­nie dla wyko­na­nia przez nich umo­wy, sta­no­wiąc pod­sta­wę do obli­cze­nia należ­ne­go im od ban­ku świad­cze­nia oraz przy­pa­da­ją­cych od nich na rzecz kre­dy­to­daw­cy spłat. Zapis umow­ny wska­zy­wał wła­ści­wie jedy­nie na to, że bank miał cał­ko­wi­tą dowol­ność w okre­śle­niu kur­su CHF, gdyż nie poda­no jakich­kol­wiek obiek­tyw­nych czyn­ni­ków słu­żą­cych do jego ustalenia.

Głów­nym powo­dem unie­waż­nie­nia przez Sąd kwe­stio­no­wa­nej umo­wy były wystę­pu­ją­ce w niej klau­zu­le nie­do­zwo­lo­ne. Zna­cze­nie dla oce­ny abu­zyw­no­ści posta­no­wień umow­nych mia­ły zagad­nie­nia zwią­za­ne ze świa­do­mo­ścią powo­dów co do ryzy­ka walu­to­we­go. Na grun­cie nie­do­zwo­lo­nych posta­no­wień umow­nych takie oko­licz­no­ści musia­ły być istot­ne z punk­tu widze­nia nie­rów­no­mier­ne­go roz­ło­że­nia ryzy­ka zwią­za­ne­go z wyko­na­niem umo­wy, nie­do­cho­wa­niem przez pro­fe­sjo­na­li­stę obo­wiąz­ku lojal­no­ści wobec kon­tra­hen­ta – kon­su­men­ta i tym samym naru­sze­nia rów­no­wa­gi we wza­jem­nych sto­sun­kach. Mia­ło to szcze­gól­ne zna­cze­nie przy oce­nie zgod­no­ści zapi­sów umo­wy z dobry­mi oby­cza­ja­mi. Pod­kre­ślić nale­ży, że nie cho­dzi­ło tutaj o to, czy bank pono­sił, czy też nie, ryzy­ka zwią­za­ne ze zmia­ną kur­su walut. Spra­wa była bowiem bada­na na grun­cie prze­pi­sów kon­su­menc­kich. Sąd roz­po­zna­ją­cy spra­wę uznał, że bank zatrud­nia eks­per­tów od oce­ny ryzy­ka, ma wyspe­cja­li­zo­wa­ne zespo­ły zaj­mu­ją­ce się taki­mi zagad­nie­nia­mi i wie­dza w takiej insty­tu­cji w tym zakre­sie jest oczy­wi­sta. W spra­wie nato­miast istot­ne było to, czy o ryzy­ku został pra­wi­dło­wo powia­do­mio­ny kon­su­ment i czy na mocy kon­kret­nych, indy­wi­du­al­nych posta­no­wień umow­nych dopro­wa­dzo­no do sytu­acji nara­że­nia go na nie w spo­sób nie­ogra­ni­czo­ny, bez jed­no­cze­sne­go obcią­że­nia toż­sa­mym, rów­no­waż­nym ryz­kiem przed­się­bior­cy (ban­ku). Powo­do­wie zosta­li nara­że­ni na moż­li­wy, nie­ogra­ni­czo­ny wzrost należ­nych od nich na rzecz pozwa­ne­go świad­czeń, poprzez wpro­wa­dze­nie ich walo­ry­za­cji walu­tą obcą.

Sąd odda­lił jed­nak część należ­nych Klien­tom odse­tek powo­łu­jąc się na sta­no­wi­sko Sądu Naj­wyż­sze­go z 7 maja 2021 r. (III CZP 6/21) uzna­jąc, że wyma­gal­ność świad­cze­nia powsta­ła z chwi­lą trwa­łej bez­sku­tecz­no­ści umo­wy, któ­ra mogła zaist­nieć dopie­ro po wyra­że­niu przez Klien­tów świa­do­mej woli co do tego, że nie zga­dza­ją się na zwią­za­nie ich nie­do­zwo­lo­ny­mi posta­no­wie­nia­mi umow­ny­mi. To zaś mogło zda­niem Sądu nastą­pić dopie­ro po wyja­śnie­niu im kon­se­kwen­cji takie­go dzia­ła­nia przez niniej­szy Sąd i wyra­że­niu przez nich woli, a nastą­pi­ło to (według Sądu) w oświad­cze­niu z 6 kwiet­nia 2022 r. Od tego dnia dopie­ro powo­do­wie mogli doma­gać się zapła­ty nie­na­leż­ne­go świad­cze­nia – w tym zakre­sie zosta­ła zło­żo­na apelacja.

Wyrok jest nie­pra­wo­moc­ny, sygn. akt: III C 1222/21.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *