Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVIII Wydział Cywilny (SSO Jowita Cieślik) po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2023 r. w Warszawie na rozprawie sprawy z powództwa Klienta Kancelarii przeciwko Santander Consumer Bank Spółce Akcyjnej z siedzibą we Wrocławiu o zapłatę – zasądził od pozwanego na rzecz powoda całość dochodzonych przez niego roszczeń.
Powództwo główne było zasadne praktycznie w całości w zakresie zasądzenia od pozwanego na rzecz powoda wskazanej w żądaniu pozwu kwoty – jako konsekwencja przesłankowego uznania przez Sąd spornej umowy za nieważną. Powództwo o zapłatę zostało oddalone jedynie w zakresie daty początkowej dochodzonych odsetek od zasądzonej kwoty.
Analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego doprowadziła Sąd do przekonania, że zawarte w umowie postanowienia dotyczące klauzuli indeksacyjnej dotyczącej przeliczenia wysokości zobowiązania w walucie obcej, pomimo wypłaty kredytu w złotych oraz mechanizm spłaty kredytu w złotych polskich w oparciu o przeliczenie wysokości raty w walucie obcej z zastosowaniem właściwego kursu kupna/sprzedaży waluty wynikającego z tabeli kursów walut obowiązujących danego dnia w banku, stanowią niedozwolone postanowienia umowne. Z uwagi na rangę tych postanowień w systematyce analizowanego kontraktu Sąd doszedł do przekonania, że dotyczą one istoty zobowiązania, bez istnienia których kontrakt kredytu nie może zostać uznany za ważny, ze względu chociażby na zasadniczy zakaz uzupełniania luk treścią przepisów o ogólnym charakterze i w realiach niniejszej sprawy prowadziło to do nieważności przedmiotowej umowy.
Sąd nie podzielił zgłoszonego przez stronę pozwaną zarzutu potrącenia jak i zatrzymania. Zdaniem Sądu nie zostało wykazane, że roszczenie pozwanego jest wymagalne, w aktach sprawy brak jest jakiegokolwiek dowodu wystosowania przez bank wezwania do zapłaty wobec strony powodowej. W ocenie Sądu zarzut zatrzymania również nie był skuteczny, ze względu na fakt, że umowa kredytu nie jest umową wzajemną (będąc umową dwustronnie zobowiązującą i odpłatną).
Wyrok jest nieprawomocny, sygn. XXVIII C 16382/21.