Sąd Rejonowy w Zamościu, I Wydział Cywilny (SSR Dorota Koss) po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2023 r. w Zamościu na rozprawie sprawy z powództwa Klientów Kancelarii przeciwko Bankowi BPH S.A. w Gdańsku o zapłatę – zasądził od pozwanego na rzecz powodów całość dochodzonych przez nich roszczeń.
Sąd ten stwierdził, że sprzeczne z istotą każdej umowy jest uzgodnienie przez strony, że o zakresie ich praw i obowiązków zadecyduje na zasadzie swobodnego uznania jedna strona w toku wykonywania umowy, tak jak stało się w przypadku spornego kontraktu. Pozostawienie jednej ze stron możliwości swobodnego kształtowania wskaźnika waloryzacji skutkowałoby w istocie brakiem określenia wysokości świadczenia, a zatem brakiem uzgodnienia tego istotnego elementu umowy.
W opisywanej sprawie w chwili zawarcia umowy brak było oznaczenia w treści kontraktu, jednoznacznej i niewątpliwej kwoty udzielonego kredytu waloryzowanego do franka szwajcarskiego na dzień zawarcia przedmiotowej umowy oraz brak wskazania w treści jej postanowień dokładnego sposobu wykonywanych przeliczeń kursowych – raz w chwili wypłaty kwoty kredytu, dwa – każdorazowo w przypadku realizowania spłaty poszczególnych rat kredytu.
Niezależnie od powyższych rozważań, Sąd uznał za słuszne zarzuty pełnomocnika powodów dotyczące abuzywności postanowień zakwestionowanej umowy kredytu, a w słusznej ocenie Sądu, po uznaniu klauzul waloryzacyjnych za bezskuteczne, nie było możliwości przeliczenia kwoty kredytu wyrażonej w CHF na kwotę w złotówkach. Po wyłączeniu powyższych postanowień z umowy, nie można było precyzyjnie wskazać ani kwoty kredytu, ani wyliczyć poszczególnych rat kapitałowo-odsetkowych. Brak też było podstaw do zastąpienia abuzywnych postanowień umowy innymi przepisami, w efekcie czego przedmiotowa umowa kredytu została przesłankowo uznana za nieważną, zaś wynikający z tej umowy zobowiązaniowy stosunek kredytowy – za nieistniejący. Z kolei ustalenie nieistnienia stosunku prawnego skutkowało uznaniem za zasadne żądania strony powodowej o zwrot tego, co na jej podstawie świadczyła.
Wyrok jest nieprawomocny, sygn. I C 221/21.