Sąd Okręgowy w Krakowie I Wydział Cywilny (SSO Waldemar Żurek) po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2023 r. w Krakowie na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa Klientów Kancelarii przeciwko Bankowi BPH Spółce Akcyjnej z siedzibą w Gdańsku ustalił, że umowa kredytu hipotecznego zawarta pomiędzy nimi a GE Money Bankiem Spółką Akcyjną z siedzibą w Gdańsku, jako poprzednikiem prawnym strony pozwanej Banku BPH Spółki Akcyjnej z siedzibą w Gdańsku – jest nieważna oraz zasądził od pozwanego na rzecz powodów całość dochodzonych przez nich roszczeń.
Wskazywana przez Kancelarię podstawa nieważności umowy wynikała przede wszystkim z zawarcia w umowie klauzul indeksacyjnych, a konkretnie z uprawnienia banku do jednostronnego kształtowania kursów, według których następowało przeliczanie kwot kredytu do wypłaty i według których następnie przeliczano raty spłaty.
W stosunkach pomiędzy bankiem a konsumentami zasady współżycia społecznego nakazują, aby bank, będący silniejszą stroną stosunku prawnego i podmiotem cieszącym się zaufaniem publicznym ze względu na jego ekonomiczną i prawną pozycję, w sposób pełny i rzetelny informował konsumentów o wszelkich ryzykach powiązanych z oferowanymi produktami finansowymi, tak aby konsument mógł podjąć racjonalną i należycie przemyślaną decyzję o skorzystaniu z danego produktu finansowego.
Z uwagi na tę dysproporcję ryzyka zawartą umowę uznać należy za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego i przez to nieważną. Umowa w ten sposób ukształtowana narusza też zasadę art. 3531 k.c., który stanowi, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku ustawie, ani zasadom współżycia społecznego. W niniejszej umowie strona silniejsza, czyli bank została upoważniona do jednostronnego określenia kursu waluty bez żadnego ograniczenia ryzyka dla kredytobiorców, co trudno uznać za działania zgodne z zasadami współżycia społecznego.
Niezależnie od powyższego, Sąd uznał, że umowę kredytu zawartą między stronami można uznać za nieważną również ze względu na przyznanie sobie przez bank jednostronnej kompetencji do swobodnego ustalania kursów przyjmowanych do wykonania umowy w połączeniu z efektem nieograniczonego ryzyka nadmiernego wzrostu kursu franka obciążającego tylko powodów, co prowadzi do wniosku, że postanowienia te są sprzeczne z dobrymi obyczajami i naruszają rażąco interesy powodów w rozumieniu art. 3851 § 1 k.c. oceniane na datę zawarcia umowy, a usunięcie tych postanowień z umowy i aneksu oraz pozostawienie ich jako umowy o kredyt złotówkowy z oprocentowaniem jak przy kredycie indeksowanym, byłoby zmianą treści umowy i nieuprawnioną ingerencją sądu w treść stosunku prawnego.
Wyrok jest nieprawomocny, sygn. akt: I C 2388/22.