
Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny (sędzia del. Michał Maj) po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2024 roku w Warszawie sprawy z powództwa Klientki Kancelarii przeciwko Powszechnej Kasie Oszczędności Bankowi Polskiemu S.A. z siedzibą w Warszawie o ustalenie i zapłatę – ustalił, że umowa kredytu hipotecznego zawarta pomiędzy nią a bankiem jest nieważna w całości oraz zasądził od pozwanego na jej rzecz całość dochodzonych roszczeń.
Sąd uznał, że klauzula ryzyka kursowego zawarta w umowie określała główne świadczenie umowy kredytu, lecz nie została sformułowana w sposób jednoznaczny, ponieważ analiza treści umowy i okoliczności jej zawarcia nie pozwala na stwierdzenie, że kredytobiorczyni została należycie poinformowana o konsekwencjach ryzyka kursowego związanego z zawarciem umowy. Wobec tego należało uznać, że klauzula ryzyka kursowego kształtuje prawa i obowiązki konsumenta sprzecznie z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.
Również klauzule przeliczeniowe nie zostały sformułowane w sposób jednoznaczny, tj. prostym i zrozumiałym językiem, ponieważ ich treść nie pozwala na stwierdzenie, w jaki sposób pozwany bank ustala kurs CHF dla celu wykonania umowy kredytu.
W oparciu o te postanowienia kredytobiorczyni została obciążona koniecznością pokrywania kosztów spreadu, pomimo że koszty te nie odpowiadały żadnej usłudze świadczonej przez bank na rzecz klienta, a w umowie brak jest jednoznacznej informacji o tym, że konsument ponosi takie koszty, jaka jest ich wysokość i z czego one wynikają. Ponadto klauzule przeliczeniowe dawały pozwanemu bankowi całkowitą swobodę w sposobie kształtowania wysokości kursu waluty obcej. W rezultacie bank uzyskał rzeczywistą możliwość dowolnego kształtowania wysokości świadczeń kredytobiorczyni, co jest w oczywisty sposób sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco narusza interesy konsumenta.
Sąd stwierdził, że uznanie tych klauzul za niedozwolone postanowienia umowne skutkuje nieważnością całej umowy kredytu, ponieważ skoro określają one sposób wykonania umowy kredytu, to bez nich nie jest wiadomo, jak ta umowa ma być wykonywana, a zatem umowa ta po wyłączeniu z niej klauzul przeliczeniowych nie może dalej obowiązywać.
Wyrok jest nieprawomocny, sygn. akt: XXVIII C 13679/21.