Bank Millenium przegrywa na Pradze.

Miło mi oznaj­mić, że Sąd Okrę­go­wy War­sza­wa – Pra­ga w War­sza­wie, III Wydział Cywil­ny w dniu 26 stycz­nia 2022 r. wydał wyrok (sygn. akt III C 1118/20, SSO Bła­żej Doma­ga­ła), zgod­nie z tre­ścią któ­re­go usta­lił, że umo­wa o kre­dyt hipo­tecz­ny zawar­ta pomię­dzy klient­ką Kan­ce­la­rii a Ban­kiem Mil­len­nium Spół­ką Akcyj­ną z sie­dzi­bą w War­sza­wie jest nie­waż­na, a w kon­se­kwen­cji tego zasą­dził od ban­ku na rzecz klient­ki całe docho­dzo­ne świad­cze­nie nie­na­leż­ne zgod­nie z teo­rią dwóch kon­dyk­cji wraz ze zwro­tem kosz­tów pro­ce­su. W spra­wie odby­ła się jed­na roz­pra­wa, na któ­rej prze­słu­cha­no powódkę.

Powódz­two odda­lo­no jedy­nie czę­ścio­wo w zakre­sie rosz­cze­nia odset­ko­we­go. Sąd powo­łu­jąc się na pogląd wyra­żo­ny przez Sąd Naj­wyż­szy w uchwa­le 7 sędziów z 6 maja 2021 r. (III CZP 6/21) uznał, że wyma­gal­ność świad­cze­nia należ­ne­go powód­ce powsta­ła z chwi­lą trwa­łej bez­sku­tecz­no­ści umo­wy, któ­ra mogła zaist­nieć dopie­ro po wyra­że­niu przez nią świa­do­mej woli co do tego, że nie zga­dza się na zwią­za­nie jej nie­do­zwo­lo­ny­mi posta­no­wie­nia­mi umow­ny­mi, a to zaś mogło nastą­pić dopie­ro po wyja­śnie­niu jej kon­se­kwen­cji takie­go dzia­ła­nia przez niniej­szy Sąd i wyra­że­nia przez nią woli, co według Sądu nastą­pi­ło w oświad­cze­niu, któ­re zosta­ło zło­żo­ne przez nią na roz­pra­wie w dniu 26 stycz­nia 2022 r.

W oce­nie Kan­ce­la­rii, Sąd roz­po­zna­ją­cy spra­wę doko­nał błęd­nej wykład­ni art. 6 ust. 1 oraz art. 7 ust. 1 Dyrek­ty­wy 93/13/EWG w spra­wie nie­uczci­wych warun­ków w umo­wach kon­su­menc­kich i tym samym nie zapew­nił powód­ce sto­sow­nych i sku­tecz­nych środ­ków mają­cych na celu zapo­bie­ga­nie dal­sze­mu sto­so­wa­niu nie­uczci­wych warun­ków w umo­wach zawie­ra­nych przez sprze­daw­ców lub dostaw­ców z kon­su­men­ta­mi, bowiem nie ma żad­nej prze­słan­ki, aby dojść do wnio­sku, że do sku­tecz­ne­go zaję­cia przez kon­su­men­ta sta­no­wi­ska kwe­stio­nu­ją­ce­go posta­no­wie­nia nie­waż­ne lub nie­do­zwo­lo­ne mogło dojść tyl­ko w ramach postę­po­wa­nia sądo­we­go, po doko­na­niu przez Sąd sto­sow­nych pouczeń, gdyż przy­ję­cie takiej kon­cep­cji sta­no­wi­ło­by nad­mier­ne ogra­ni­cze­nie praw kon­su­men­ta, pozba­wia­jąc go w isto­cie czę­ści upraw­nień wyni­ka­ją­cych z Dyrek­ty­wy 93/13, co wię­cej powód­ka już w wezwa­niu ban­ku do zapła­ty oraz w pozwie pod­wa­ży­ła sku­tecz­ność posta­no­wień doty­czą­cych indek­sa­cji, a zatem już wów­czas doszło więc do wyra­że­nia przez nią woli negu­ją­cej wyko­rzy­sta­nie upraw­nie­nia do nie­sko­rzy­sta­nia z ochro­ny przy­zna­nej Dyrek­ty­wą 93/13, czy sko­rzy­sta­nia z wywo­dzo­nej z orzecz­nic­twa TSUE moż­li­wo­ści zastą­pie­nia nie­do­zwo­lo­ne­go posta­no­wie­nia inną regu­la­cją, jeśli mia­ło­by to zapo­biec szcze­gól­nie nie­ko­rzyst­nym skut­kom dla konsumenta.

Wyrok jest nie­pra­wo­moc­ny, w zakre­sie odda­la­ją­cym powódz­two zosta­ła zło­żo­na apelacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *