Sąd Okręgowy w Siedlcach I Wydział Cywilny (SSO Agnieszka Troć) po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2023 r. w Siedlcach na rozprawie sprawy z powództwa Klientki Kancelarii przeciwko Raiffeisen Bankowi International AG z siedzibą w Wiedniu Oddziałowi w Polsce z siedzibą w Warszawie ustalił, że nie istnieje pomiędzy stronami stosunek prawny z uwagi na nieważność zawartej umowy kredytu z EFG Eurobank Ergasias S.A. Oddziałem w Polsce z siedzibą w Warszawie oraz zasądził od pozwanego na rzecz powódki całość dochodzonych przez nią roszczeń.
Za uzasadniony uznał Sąd zarzut zawarty w pozwie dotyczący abuzywności postanowień Regulaminu, stanowiącego integralną część umowy, dotyczących klauzul przeliczeniowych kwoty kredytu wyrażonej w CHF na PLN oraz spłat wyrażonych w CHF a spłacanych w PLN.
Jednocześnie umowa ani też Regulamin w żadnym miejscu nie precyzowały w jaki sposób, przy zastosowaniu jakich danych, mierników czy mechanizmów bank będzie ustalał wyżej opisany kurs kupna i sprzedaży waluty.
Sąd zwrócił uwagę na brak szczegółowych elementów pozwalających kredytobiorcy na określenie i weryfikację wysokości kursu waluty obcej, co tworzy istotną niejasność co do tego, w jakim stopniu stosowany przez bank spread walutowy spełnia wyłącznie funkcję waloryzacyjną, a w jakim stopniu pozwala także na osiągnięcie przez banki dodatkowego wynagrodzenia, obok innych klasycznych jego postaci, tj. odsetek kapitałowych i prowizji, dlatego też za niedozwolone uznał postanowienie, w którym wskazano jedynie termin ustalania kursu waluty przejętego do rozliczeń spłaty rat kapitałowo-odsetkowych, a nie określono sposobu ustalania tego kursu.
Skoro bank może wybrać dowolne i niepoddające się weryfikacji kryteria ustalania kursów kupna i sprzedaży walut obcych, stanowiących narzędzie indeksacji kredytu i rat jego spłaty, wpływając na wysokość własnych korzyści finansowych i generując dla kredytobiorcy dodatkowe i nieprzewidywalne co do wysokości koszty kredytu, klauzule te rażąco naruszają zasadę równowagi kontraktowej stron na niekorzyść konsumentów, a także dobre obyczaje, które nakazują, by ponoszone przez konsumenta koszty związane z zawarciem i wykonywaniem umowy, o ile nie wynikają z czynników obiektywnych, były możliwe do przewidzenia, a sposób ich generowania poddawał się weryfikacji.
Dodać trzeba nadto, że umowa zawarta przez powódkę z pozwanym Bankiem zdaniem Sądu jest nieważna z uwagi na jej skonstruowanie w sposób sprzeczny z istotą stosunków obligacyjnych, czyli z przekroczeniem granic dopuszczalnej swobody umów.
Sąd orzekający stanął również na stanowisku, że umowa kredytu nie jest umową wzajemną.
Wyrok jest nieprawomocny, sygn. akt: I C 1813/22.