Sąd Okręgowy w Kielcach I Wydział Cywilny (SSO Katarzyna Latała) po rozpoznaniu w dniu 26 października 2023 r. w Kielcach na rozprawie sprawy z powództwa Klientów Kancelarii przeciwko mBank S.A. w Warszawie o zapłatę zasądził od pozwanego na ich rzecz całość dochodzonych przez nich roszczeń.
Sąd uznał, że treść zawartej pomiędzy stronami umowy wskazuje jednoznacznie na to, że ustalenie wysokości poszczególnych rat, a w konsekwencji wysokości salda całego kredytu, wiązało się z koniecznością odwołania się do kursów CHF ustalonych w tabeli kursów przez pozwany bank, jednakże żadne z postanowień umowy nie określały zasad ustalania tych kursów.
Analiza treści umowy zawartej przez strony wskazuje zaś, że kwota kredytu podlegająca zwrotowi przez kredytobiorców ani nie jest wskazana, ani też nie jest tak naprawdę możliwa do obliczenia, nie zostały również wskazane szczegółowe i obiektywne zasady jej określenia.
Umowa nie precyzuje w jaki sposób ustalane są kursy walut w tabeli banku, jakie dane, jakie czynniki mają wpływ na ustalenie tych kursów i kto dokładnie dokonuje ich ustalenia oraz czy bank jest w jakikolwiek sposób ograniczony w swobodzie ustalania wysokości tych kursów. Powyższe prowadzi do wniosku, że tak naprawdę kursy banku mogły być wyższe (lub niższe) od np. średnich kursów na rynku międzybankowym, czy średniego kursu NBP, a łącząca strony umowa w żaden sposób nie określała, w jaki sposób kursy te mogą się różnić i jakie kursy powinny być w ogóle przyjęte do porównania.
Zdaniem Sądu z uwagi na fakt, że ostatecznie zakwestionowaniu uległ cały mechanizm indeksacji – za niedozwolone postanowienia umowne uznano postanowienia wprowadzające do umowy indeksację oraz określające sposób przeliczenia kwoty wyrażonej w umowie w złotych na kwotę wyrażoną w innej walucie, a następnie obowiązek świadczenia w złotych kwot stanowiących przeliczenia kwot ustalonych w walucie obcej – a więc za niedozwolone postanowienia umowne uznano postanowienia określających główne świadczenia stron (art. 3851 § 1 k.c.). W świetle przepisów polskiego prawa cywilnego, na skutek obiektywnego braku możliwości obowiązywania umowy kredytu bez abuzywnych postanowień, należało stwierdzić jej nieważność.
W ocenie Sądu analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego doprowadziła ponadto do wniosku, iż bank nie zrealizował również obowiązków informacyjnych w zakresie obarczenia kredytobiorców ryzykiem walutowym.
Wyrok jest nieprawomocny, sygn. akt: I C 1590/23.