Chciałbym poinformować, że w ciągu 8 miesięcy od złożenia pozwu Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVIII Wydział Cywilny po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 marca 2022 r. wydał wyrok (sygn. akt XXVIII C 7492/21, SSR del. Edyta Sornat-Unisk), zgodnie z treścią którego ustalił, że umowa zawarta pomiędzy klientami Kancelarii a Bankiem BPH S.A. z siedzibą w Krakowie jest nieważna w całości, a w konsekwencji tego zasądził od banku na rzecz klientów całe dochodzone świadczenie nienależne zgodnie z teorią dwóch kondykcji wraz ze zwrotem kosztów procesu. Co istotne, Sąd pominął wniosek o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron, gdyż uznał, że okoliczności na które miałaby składać wyjaśnienia strona powodowa wynikają z dokumentów złożonych do akt sprawy. Sąd doszedł do wniosku, że przesłuchanie strony powodowej jest zbędne i wydłuża postepowanie sądowe.
W ocenie Sądu postanowienia umowy kwestionowane w pozwie a określające denominację są nieważne jako sprzeczne z art. 3531 k.c. Zgodnie z tym przepisem strony zawierające umowę mogą określić stosunek prawny według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze stosunku), ustawie albo zasadom współżycia społecznego. Zasadniczym elementem każdego zobowiązania umownego jest możliwość obiektywnego i dostatecznie dokładnego określenia świadczenia. Przy określeniu świadczenia możliwe jest odwołanie się do konkretnych podstaw, możliwe jest również odwołanie się w tym zakresie do woli osoby trzeciej. Jednakże w każdym wypadku umowa będzie sprzeczna z naturą zobowiązania jako takiego, jeśli określenie świadczenia zostanie pozostawione woli wyłącznie jednej ze stron, jak miało miejsce w niniejszej sprawie.
Zdaniem Sądu, pomiędzy stronami nie została określona wysokość świadczenia pozwanego (wysokość wypłaconej stronie powodowej kwoty kredytu), jak też wysokość świadczeń ratalnych strony powodowej. Ich wysokość została bowiem w sposób jednostronny i arbitralny określona przez pozwany bank.
Niezależnie od powyższego, zdaniem Sądu Okręgowego zawarte w umowie postanowienia określające sposoby wyliczenia kwoty kredytu podlegającej spłacie i wysokości rat kredytu są abuzywne, a tym samym nie wiążą powodów. W realiach sprawy niniejszej prowadzi to do nieważności umowy, gdyż zakwestionowane postanowienia określają główne świadczenia stron i bez nich nie sposób wykonywać umowy.
Wyrok jest nieprawomocny.