Warszawski sąd prawomocne zabezpieczył roszczenia klientów Kancelarii.
Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie, Wydział I Cywilny, w osobie sędzi Anny Wypych – Knieć po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2022 roku w Warszawie, na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa klientów Kancelarii przeciwko Powszechnej Kasie Oszczędności Bankowi Polskiemu Spółce Akcyjnej z siedzibą w Warszawie, na skutek zażalenia złożonego przez Kancelarię na postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie, Wydział I Cywilny z dnia 15 października 2021 roku wydanego w sprawie I C 937/21 oddalającego wniosek o udzielenie zabezpieczenia, zmienił niniejszym zaskarżone postanowienie w ten sposób, że udzielił zabezpieczenia roszczenia powodów o ustalenie nieważności umowy.
Uzasadniając wniosek powodowie podnieśli, że mając na względzie fakt, iż świadczenie nienależne spełnione na rzecz banku jest wyższe aniżeli kwota oddana im do dyspozycji tytułem kapitału kredytu, brak zabezpieczenia w postaci wstrzymania obowiązku spłaty rat, które z racji nieważności zawartej umowy nie są należne, spowoduje dalsze niezasadne obciążanie ich zapłatą przy jednoczesnym bezpodstawnym wzbogaceniu banku.
Sąd (Aleksandra Kossuda – Ostasz) uznał, że spór stron sprowadza się niemal wyłącznie do prawnej oceny ważności łączącej je umowy kredytu hipotecznego denominowanego kursem CHF lub też abuzywności jej postanowień dotyczących denominacji, wobec czego nie można na obecnym etapie postępowania przesądzić, że powodowie uprawdopodobnili swoje roszczenie. Wyrazem wątpliwości prawnych Sądu co do ważności tego typu umów kredytu jest choćby postępowanie toczące się przed Sądem Najwyższym w sprawie III CZP 11/21. Niezależnie jednak od przyjęcia czy powodowie uprawdopodobnili swoje roszczenie, czy też nie, zdaniem Sądu nie wykazali oni interesu prawnego w udzieleniu im żądanego zabezpieczenia roszczenia o ustalenie w rozumieniu art. 7301 § 2 k.p.c.
Zdaniem Kancelarii, biorąc pod uwagę przedstawione przez stronę powodową środki uprawdopodobnienia na obecnym etapie postępowania, należy stwierdzić, że twierdzenia powodów odwołujące się do dyskrecjonalności pozwanego banku w ustalaniu wysokości zobowiązań oraz kwestionowanych w tym zakresie klauzul waloryzacyjnych w zawartej Umowie kredytu należy uznać za zasadne, a interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia wynikał z konieczności tymczasowego udzielenia powodom, jako uprawnionym, ochrony takiej, jaką ma zapewnić przyszłe orzeczenie, tak aby zrealizować cele i zapewnić ochronę wynikającą z Dyrektywy 93/13.
Sąd rozpoznający zażalenie przychylił się do argumentów prezentowanych przez Kancelarię i udzielił zabezpieczenia roszczenia powodów poprzez:
a. zawieszenie obowiązku powodów do świadczenia na rzecz pozwanego Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie comiesięcznych rat kapitałowo – odsetkowych wynikających z umowy kredytu mieszkaniowego Własny Kąt hipoteczny do dnia uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie w niniejszej sprawie;
b. zakazanie pozwanemu złożenia powodom oświadczenia o wypowiedzeniu umowy kredytu mieszkaniowego Własny Kąt hipoteczny gdy podstawą złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu byłoby powołanie się na brak realizacji świadczenia pieniężnego w zakresie związanym z wykonaniem zabezpieczenia do dnia uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie w niniejszej sprawie;
c. zakazanie pozwanemu Powszechnej Kasie Oszczędności Bankowi Polskiemu Spółce Akcyjnej z siedzibą w Warszawie przekazywania do Biura Informacji Kredytowej Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie oraz biur informacji gospodarczej informacji o braku realizacji świadczenia pieniężnego przez powodów wynikającego z umowy kredytu mieszkaniowego Własny Kąt hipoteczny w zakresie związanym z wykonaniem zabezpieczenia do dnia uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie w niniejszej sprawie.
Postanowienie jest prawomocne, sygn. akt I Cz 52/22.