Umowa Nordea Banku nieważna, lecz z uwzględnieniem zarzutu zatrzymania.

Sąd Okrę­go­wy w War­sza­wie unie­waż­nił umo­wę kre­dy­tu daw­ne­go Nor­dea Ban­ku (obec­nie PKO BP), nato­miast uwzględ­nił zarzut zatrzy­ma­nia zgło­szo­ny przez pozwanego. 

Sąd Okrę­go­wy w War­sza­wie XXVIII Wydział “fran­ko­wy” Cywil­ny (Piotr Gren­da) po roz­po­zna­niu w dniu 3 stycz­nia 2023 r. w War­sza­wie na roz­pra­wie spra­wy z powódz­twa Klien­tów Kan­ce­la­rii prze­ciw­ko Powszech­nej Kasie Oszczęd­no­ści Ban­ko­wi Pol­skie­mu S.A. z sie­dzi­bą w War­sza­wie o zapła­tę i usta­le­nie oraz o zobo­wią­za­nie usta­lił, że zawar­ta przez powo­dów z poprzed­ni­kiem praw­nym pozwa­ne­go umo­wa o kre­dyt miesz­ka­nio­wy Nor­dea – Habi­tat jest nie­waż­na; zasą­dził od pozwa­ne­go na rzecz powo­dów kwo­tę 263.280,08 zł z tym, że pozwa­ne­mu przy­słu­gu­je pra­wo zatrzy­ma­nia, dopó­ki powo­do­wie nie zaofia­ru­ją mu zwro­tu otrzy­ma­ne­go świad­cze­nia w wyso­ko­ści 298.159,54 zł albo nie zabez­pie­czą rosz­cze­nia pozwa­ne­go o zwrot tej kwo­ty; zasą­dził tak­że od pozwa­ne­go na rzecz powo­dów kosz­ty pro­ce­su w całości.

Przy­czy­ną wadli­wo­ści umo­wy, pro­wa­dzą­cej do jej nie­waż­no­ści, był narzu­co­ny przez bank spo­sób usta­la­nia wyso­ko­ści kwo­ty pod­le­ga­ją­cej zwro­to­wi a w kon­se­kwen­cji i wyso­ko­ści odse­tek – a więc głów­nych świad­czeń kre­dy­to­bior­ców. Usta­le­nie ich wyso­ko­ści wią­za­ło się z koniecz­no­ścią odwo­ła­nia się do kur­sów walut usta­la­nych przez bank w tabe­li kur­sów. Tym­cza­sem umo­wa nie okre­śla­ła pra­wi­dło­wo zasad usta­la­nia tych kursów.

Ana­li­za zgro­ma­dzo­ne­go w spra­wie mate­ria­łu dowo­do­we­go dopro­wa­dzi­ła final­nie Sąd do prze­ko­na­nia, że klau­zu­la prze­li­cze­nio­wa wyra­ża­ją­ca wyso­kość świad­cze­nia ze stro­ny ban­ku w PLN, oraz mecha­nizm spła­ty kre­dy­tu w zło­tych pol­skich w opar­ciu o prze­li­cze­nie wyso­ko­ści raty w walu­cie obcej z zasto­so­wa­niem wła­ści­we­go kur­su kupna/sprzedaży walu­ty wyni­ka­ją­ce­go z tabe­li kur­sów walut (dewiz) obo­wią­zu­ją­cych dane­go dnia w ban­ku, osa­dzo­ne są w nie­do­zwo­lo­nych posta­no­wie­niach umow­nych (co nale­ży uznać na prze­są­dzo­ne w świe­tle orzecz­nic­twa sądów powszech­nych i Sądu Naj­wyż­sze­go). Z uwa­gi na ran­gę tych posta­no­wień w sys­te­ma­ty­ce ana­li­zo­wa­ne­go kon­trak­tu Sąd doszedł do prze­ko­na­nia, że doty­czą one isto­ty zobo­wią­za­nia, bez ist­nie­nia któ­rych kon­trakt kre­dy­tu nie może zostać uzna­ny za waż­ny, zwa­żyw­szy cho­ciaż­by na zasad­ni­czy zakaz uzu­peł­nia­nia luk tre­ścią prze­pi­sów o ogól­nym cha­rak­te­rze (wyni­ka­ją­cy cho­ciaż­by z orzecz­nic­twa TSUE), czy pozo­sta­łe posta­no­wie­nia, jak te doty­czą­ce opro­cen­to­wa­nia (staw­ka refe­ren­cyj­na wła­ści­wa dla walu­ty obcej).

Sąd uwzględ­nił zarzut zatrzy­ma­nia zgło­szo­ny przez pozwa­ne­go podzie­la­jąc pogląd, że umo­wa kre­dy­tu jest umo­wą wza­jem­ną. Z uwa­gi na uwzględ­nie­nie zarzu­tu zatrzy­ma­nia odda­lo­no powódz­two głów­ne w pozo­sta­łej czę­ści w zakre­sie żąda­nia doty­czą­ce­go odse­tek – w tym zakre­sie zosta­nie zło­żo­na apelacja.

Wyrok jest nie­pra­wo­moc­ny, sygn. akt: XVIII C 8593/21.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *