Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie III Wydział Cywilny (Agnieszka Perehubka) po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2023 r. w Warszawie na rozprawie sprawy z powództwa Klientki Kancelarii przeciwko Powszechnej Kasie Oszczędności Bankowi Polska Spółce Akcyjnej z siedzibą w Warszawie o zapłatę zasądził od pozwanego na jej rzecz całość dochodzonych przez nią roszczeń.
Powództwo w zakresie roszczenia stanowiącego równowartość spłaconego przez powódkę kredytu podlegało uwzględnieniu, gdyż przedmiotowa umowa była niezgodna z zasadami współżycia społecznego, była niezgodna z przepisami ustawy Prawo bankowe oraz zawierała liczne klauzule niedozwolone, co w konsekwencji doprowadziło do konieczności stwierdzenia jej nieważności.
Bezwzględnej nieważności umowy kredytu upatrywać można było nie tylko w oparciu o regulacje prawne Unii Europejskiej, ale również w oparciu o ustawodawstwo krajowe. Nieważność tę należy brać pod uwagę z urzędu, biorąc jednak pod uwagę stanowisko i sytuację konsumentów.
Ponadto w ocenie Sądu, umowa kredytu jest nieważna także przy zastosowaniu art. 58 § 1 k.c. w zw. z art. 3531 k.c., jak również w oparciu o art. 58 § 2 k.c. Zdaniem Sądu, zapisy umowy kredytu, nie zostały sformułowane prostym i zrozumiałym językiem. Nie wyjaśniono bowiem kredytobiorcy w sposób prosty mechanizmu ustalania kursu waluty przez bank, jak też nie poinformowano dostatecznie o ryzyku walutowym, oraz o całkowitych możliwych kosztach kredytu. W umowie nie przedstawiono nawet orientacyjnego sposobu ustalania kursu przez bank oraz choćby podstawowych okoliczności, które mogą mieć wpływ na zmianę kursu waluty (typu: zależność od kursów innych walut, zmiany stóp procentowych, sytuacji na rynku ekonomicznym), zatem dokonanie samodzielnie obliczenia kursu dla przeciętnego odbiorcy było niemożliwe. Brak było możliwości jakiejkolwiek weryfikacji ustaleń banku, gdyż nie były znane zasady ustalenia kursu. Konsument nie miał zatem możliwości podjęcia świadomie decyzji odnośnie tego, czy godzi się na ryzyko walutowe, ustalanie przez bank samodzielnie kursu waluty obcej, jak też na zastosowanie przez bank „spreadu walutowego”.
Wyrok jest nieprawomocny, sygn. akt: III C 2776/22.